Tässä TL5 High Output Secura -lampussa (putken halkaisija 16 mm) on suojapäällyste, joka pitää lasin ja lampun osat yhdessä myös vahingon sattuessa. Lamppu on helppo tunnistaa toisessa päässä olevasta sinisestä renkaasta. Käyttökohdealueita ovat kaikki kohteet, joissa lasinsirpaleet haittaavat toimintoja ja voivat vaarantaa tuotteiden tai ihmisten turvallisuuden, kuten esimerkiksi elintarvike- ja panimoteollisuus. Lamppu noudattaa HACCP-säädöksiä ja tukee HACCP-sertifiointia.
Hyödyt
Lamppua ympäröivä suojapäällyste estää tuotteita likaantumasta myös vahinkojen sattuessa
Lampun ansiosta valaisimet noudattavat toimialan standardeja, kuten HACCP, ISO22000 ja IEC61549
Ominaisuudet
Suojapäällyste lampun ympärillä
Täysin lampun sirpaloitumista koskevan IEC61549-standardin mukainen
Ylivertainen päällystemateriaali (teflon), jolla on korkea lämmönkestävyys (jopa 200 °C), ei heikkenemistä lämpötilan tai UV-säteilyn vaikutuksesta
Sininen rengas toisessa päässä tunnistamista varten
Voidaan jälkiasentaa suoraan kaikkiin TL5 HO -valaisimiin
Käyttökohteet
Kohteet, joissa lampun rikkoutumisen aiheuttamat haitat on estettävä, esimerkiksi elintarviketeollisuus, elintarvikemyymälät, terveydenhuolto, lääketeollisuus ja puhdastilat
Kohteet, joissa lampun rikkoutumisvaara on suuri, kuten urheiluhallit
Varoitus ja turvallisuus
On erittäin epätodennäköistä, että lampun rikkoutumisella olisi vaikutusta terveyteen. Jos lamppu rikkoutuu, tuuleta huonetta 30 minuuttia ja irrota osat mielellään käsineet kädessä. Aseta ne tiiviisti suljettuun muovipussiin ja vie paikalliseen kierrätyskeskukseen. Älä käytä pölynimuria.